[UPDATE ]BTW-tarief op verwarmingsketels

Bij de vorming van de regering werd heel wat wetgeving in ontwerp geschreven, zonder dat ze op heden effectief al van toepassing zijn. Tijdens het zomerverlof kwam hier echter verandering in, meer bepaald op het toepasselijk BTW-tarief van verwarmingsketels.

Verlaagd tarief van 6%

In de huidige wetgeving is het verlaagd tarief van 6% BTW van toepassing voor onroerende handelingen aan privéwoningen. Dit omvat de werken die voldoen aan volgende voorwaarden:

  • de omvorming, renovatie, rehabilitatie, verbetering, herstelling of onderhoud (met uitsluiting van reiniging)
  • van een woning
    • die na uitvoering van de werken uitsluitend of hoofdzakelijk als privéwoning wordt gebruikt
    • waarvan de eerste ingebruikname minstens 10 jaar voorafgaand aan de werken plaatsvond
  • verstrekt en gefactureerd aan een eindgebruiker (eigenaar, huurder,…)
  • met een specifieke factuurvermelding omtrent het btw-tarief.

Onder bovenstaande regelgeving vallen dus ook de werken die betrekking hebben op de plaatsing van centrale verwarming of airconditioning, daaronder begrepen de branders, de reservoirs en de regel- en controletoestellen verbonden aan de ketel of aan de radiatoren.
 

Uitsluiting verlaagd tarief

Het ontwerp van de programmawet voorziet echter in nieuwe uitzonderingen op de toepassing van het verlaagd tarief. Hierdoor zou de plaatsing van een installatie voor centrale verwarming die werkt op fossiele brandstoffen, daaronder begrepen de branders en de regel- en controletoestellen verbonden aan de ketel, niet langer aan 6% gefactureerd kunnen worden.
Werken die betrekking hebben op de plaatsing of herstelling van een specifiek gedeelte van de installatie voor centrale verwarming die werkt op fossiele brandstoffen, - met name de elementen van het systeem die uitsluitend kunnen functioneren in combinatie met een installatie die werkt op fossiele brandstoffen worden ook uitgesloten van het verlaagd tarief. Het betreft hier:

  • verbrandingsketel;
  • rookgasafvoer
  • toevoer van fossiele brandstoffen
  • bijhorend bevestigingsmateriaal.

Voor de volledigheid: onder fossiele brandstoffen verstaan we in België voornamelijk aardgas, stookolie en steenkool.


Blijven onder het verlaagd tarief

Omvatten de werken het verwijderen van een installatie werkzaam op fossiele brandstoffen in combinatie met de plaatsing van een nieuwe installatie die niet werkt op fossiele brandstoffen, dan komen die werken nog steeds in aanmerking voor het verlaagd tarief van 6%. Wanneer het enkel verwijdering betreft is het tarief 21%.

Werken aan elementen van het systeem die geïntegreerd kunnen worden in een verwarmingssysteem dat niet werkt op fossiele brandstoffen blijven ook genieten van het verlaagde tarief. Onder deze elementen wordt onder meer begrepen:

  • onderdelen van het systeem die instaan voor het verspreiden van de warmte binnen het gebouw:
    • hydraulische leidingen
    • vloerverwarmingen
    • radiatoren met hun regelsystemen (thermostatische kranen)e
    • expansievaten
    • ontluchters
  • onderdelen van het systeem die de hoge efficiëntie van het verwarmingssysteem waarborgen:
    • klimaat- en comfortregeling (o.a. thermostaat)
    • energiemeters
    • buitensensoren
    •  ...

 

Onderhoud 

Onderhoudswerken van centrale verwarmingssystemen blijven aan 6% te factureren, ongeacht het type brandstof. Hetzelfde verlaagd tarief blijft geldig voor plaatsing van verwarmingssystemen die niet centraal zijn, zoals kachels die werken op brandhout, briketten, pellets,…

 

Praktische toepassing

Hoe bovenstaande wetgeving in de praktijk toegepast moet worden zal nog enige verduidelijking vragen. Vooralsnog wordt aangewezen een uitsplitsing te maken op de factuur, zo niet is het tarief van 21% van toepassing op het geheel van de factuur.

 

Inwerkingtreding

De definitieve btw regeling is in werking getreden sinds 29 juli 2025.

Hoogstwaarschijnlijk zal er een overgangsregeling voorzien worden waarbij op bestaande contracten afgesloten voor 30.06.2025 de huidige regeling blijven toegepast kan worden Uiteraard zal dit aangetoond moeten worden en zal de overgangsregeling beperkt worden in tijd (vermoedelijk tot 30.06.2026).
 

[UPDATE ]BTW-tarief op verwarmingsketels

BTW11-08-2025

Bij de vorming van de regering werd heel wat wetgeving in ontwerp geschreven, zonder dat ze op ...

Lees verder 

Handelaar in alcoholhoudende dranken of tabak?

Algemeen nieuws07-05-2025

De nieuwe vergunning "Handelaar Alcohol en Tabak" is sinds 1 mei 2025 beschikbaar in ...

Lees verder 

Nieuwe aansprakelijkheidsregels

Algemeen nieuws02-04-2025

Sinds 1 januari 2025 veranderde de wetgeving rond buitencontractuele aansprakelijkheid. Dit ...

Lees verder 

Terugbetaling laadkosten - UPDATE

Fiscaliteit20-03-2025

Elektrisch rijden wordt steeds populairder gezien de gunstige fiscale wetgeving. Uiteraard dienen ...

Lees verder